Laser should not be used to remove moles

E-mail Print

به گزارش مهرپرس و به نقل از شبکه خبر: دكتر پرویز طوسی افزود: خال یك ضایعه­ خوش خیم پوستی است كه از رشد و تكثیر ملانوسیت­ها حاصل می­شود و به دو دسته اصلی تقسیم می­شوند.
وی گفت :خال­های مادرزادی كه یا در دوره جنینی ایجاد می­شود یا مدت كوتاهی پس از تولد به وجود می­آیند و برخی خال­ها در طول زندگی ظاهر می­شوند و امكان بوجود آمدنشان در دوران شیرخوارگی كم و در سالیان بعد بیشتر می­شود.
این متخصص پوست افزود: خال­های خوش­خیم نیازی به برداشتن ندارند مگر آن كه زیبایی مدنظر فرد باشد اما اگر در طی زمان، خال حاشیه نامنظمی پیدا كند،‌ تغییر رنگ بدهد، قرینگی­اش را از دست بدهد،‌ اندازه­اش بزرگ­تر شود یا فرد هر نوع احساس سوزن­سوزن شدن یا ترشحات چركی و خونی داشته باشد باید با نظر پزشك اقدام به برداشتن خال كند و بعد از انجام این كار، نمونه را برای پاتولوژی بفرستد.
دكتر طوسی با اشاره به این كه برداشت خال­های گوشتی با روش لیزر و فریزكردن مناسب نیست،‌گفت: بهترین روش برای برداشت خال های گوشتی عمل جراحی است زیرا نمونه برداشته شده از نظر بدخیم بودن آزمایش می­شود و مراحل بعدی برای بیمار طی خواهد شد اما در دو روش دیگر كمتر اتفاق می­افتد كه بر روی نمونه­ها آزمایش صورت گیرد و اگر این خال­ها بدخیم بوده باشد در مراحل بعدی كه بیماری پیشرفت كرده است، ظاهر می شود.
وی اضافه كرد: برداشتن خال­های روی گردن و سینه احتمال به جا گذاشتن گوشت اضافی دارد كه اگر پزشك نكات لازم برای پیشگیری از این عارضه را رعایت كند احتمال آن خیلی كمتر می­شود.
این متخصص پوست تاكید كرد: افرادی كه برای زیبایی اقدام به برداشتن خال می كنند این نكته را باید بدانند كه بعد از برداشتن خال، احتمال به جا ماندن جای بخیه و فرورفتگی وجود دارد.

مشخصات مطلب

بازدید: 7833 | شناسه مطلب: 44 |

صفحه ی کنونی: News Laser should not be used to remove moles